List of Controllers

Last update 16 Nov 2016.  Please keep me informed of any changes, omissions or inaccuracies you are aware of.  Thank you.

   

NAME

 LEVEL

HOME TOWN

AYROC

 

 
Dougie Condy

C

Troon

BASOC

 

 
Paul Frost

C

Grantown on Spey
Gemma Karatay C Boat of Garten
Hilary Quick

B

Insh, Kingussie
Tim Sands

A

Grantown on Spey
James Tullie

C

Dulnain Bridge
Lynne Walker

B

Grantown on Spey

CLYDE

 

 
Peter Halling

B

Glasgow
Andrew MacPherson

C

Glasgow
Kenneth Milton

C

Newton Mearns
Andy Paterson

C

Houston
Dave Robertson

C

Glasgow

ECKO

 

 
Andy Dale

C

Oban
Ross Lilley

C

Taynuilt, Argyll
Niall Urquhart

C

Oban

ELO

 

 
Trina Rogerson

C

Dunbar, E. Lothian
Sheila Strain

C

Tranent, E. Lothian
Robin Strain

C

Tranent, E. Lothian

ESOC

 

 
Maureen Brown

C

Edinburgh
Norma Coutts

C

Penicuik, Midlothian
Bill Gauld

C

Edinburgh
Eddie Harvey

B

Edinburgh
David Kershaw

B

Edinburgh
David Lane

C

Edinburgh
Kathleen Lessells

C

Edinburgh
Crawford Lindsay

C

Edinburgh
James Martin

C

Perth
Clive Masson (also BAOC)

B

St Andrews
Ian Pyrah

B

Edinburgh
Ewart Scott

B

Edinburgh
Roger Scrutton

C

Penicuik, Midlothian
Bill Stevenson

C

Edinburgh

FVO

 

 
Gareth Bryan-Jones

A

Stirling
Brian Bullen

A

Bridge of Allan
Ted Finch

A

E. Whitburn, W. Lothian
Trevor Hoey

B

Balfron
Ross McLennan

B

Stirling
Steve Nicholson

C

Limekilns, Fife
Brian Porteous

A

Cupar
Fraser Purves

C

Menstrie, Stirlingshire

GRAMP

 

 
Dave Armitage

A

Monymusk, Aberdeenshire
Chris Aust

B

Aberdeen
Margaret Aust

C

Aberdeen
Paul Duley

C

Inverurie
David Esson

C

Aberdeen
George Esson

A

Aberdeen
Mike Greenwood

C

Macclesfield, Cheshire
Tim Griffin

C

Aberdeen
Doug Guy

C

Aberdeen
Ian Hamilton

B

Midmar, Aberdeenshire
Robert Hickling

A

Aberdeen
Pete Lawrence

C

Stonehaven
Eric Lovie

B

Singapore
Alan MacGregor

C

Aberdeen
Neil McLean

A

Turriff
Richard Oxlade

A

Aberdeen
Helen Rowlands

C

Aberdeen
Gareth Yardley

C

Aberdeen

INT

 

 
Graeme Ackland (also JOK)

A

Edinburgh
Paul Caban

C

Edinburgh
Kenneth Daly

C

Edinburgh
David Eades

B

Heriot, Midlothian
Heather Hartman

C

Balerno, Edinburgh
Ben Hartman

C

Balerno, Edinburgh
Gordon Ross

A

Vilnius, Lithuania

INVOC

 

 
Joan Noble

C

Nairn
Guy Seaman

C

Gairloch
Iain Shepherd

C

Muir of Ord
David Summers

B

Inverness

KFO

 

 
John Emeleus (also JOK)

B

Kirkcaldy
Robert Philp

C

Cupar

MAROC

 

 
Roger Coombs

B

Banchory
Sarah Dunn

B

Dess, Aboyne
Dan Gooch

C

Aboyne
Chris Low

C

Banchory
Alastair Marshall

C

Banchory
Clare Martin

C

Aboyne
John Mason

B

Banchory
Andrew McMurtrie

C

Torphins
Jonathan Musgrave

B

Dess, Aboyne
Andy Oliver

B

Laurencekirk
Stephen Spencer

C

Banchory
Andy Tivendale

C

Aboyne
Drew Tivendale

C

Inverurie

MOR

 

 
Adrian Chapman (also RAFO)

C

Ardesier
Donald Grassie

A

Aberdeen, and Speyside
Alan Halliday

C

Forres
Eddie Harwood (also JOK)

A

Urquhart, Elgin
Peter Hornsby (also LEI)

B

Ravenstone, Leicestershire
Colin Matheson

A

Nairn
Douglas Murray

C

Forres
Mike Rodgers (also RAFO)

C

Forres
Steve Smirthwaite

B

Nairn
Chris Spencer (also RAFO)

C

Forres

RR

 

 
John Biggar

A

Linlithgow
Lindsey Knox

B

Hawick
Robin Sloan

B

Melrose

SOLWAY

 

 
Derek Kennedy

C

Dumfries
Dave McQuillen

C

Dumfries
Tim O’Donoghue

B

Dalbeattie
Ian Turner

A

Thornhill, Dumfriesshire

STAG

 

 
Graham McFadyen

B

Lairg
Terry O’Brien

A

Glasgow

TAY

 

 
Grant Carstairs

B

Comrie
Angela Dixon

C

Dunfermline
Roos Eisma

C

Dundee
David Frame

C

Perth
David Sloan

C

Newport-on-Tay

TINTO

 

 
Dick Carmichael

A

Biggar
Blair Young

A

Lanark