List of Controllers

List of SOA controllers sorted by club, including their home town.

At the foot of this web page, there are links to download the SOA application forms for appointment to Grade C controller, and to upgrade to Grade B controller.  (Please use the Word doc in preference to the pdf, if you can.)

Grade B controllers who are interested to upgrade to Grade A should contact the SOA Controllers' Co-ordinator, Rob Hickling, who can advise you on the process for applying to British Orienteering.

09th Feb 16

Share on Facebook

Share on Twitter

Last update 19 June 2016.  Please keep me informed of any changes, omissions or inaccuracies you are aware of.  Thank you.

   

NAME

 LEVEL

HOME TOWN

AYROC

 

 

Dougie Condy

C

Troon

BASOC

 

 

Paul Frost

C

Grantown on Spey

Hilary Quick

B

Insh, Kingussie

Tim Sands

A

Grantown on Spey

James Tullie

C

Dulnain Bridge

Lynne Walker

B

Grantown on Spey

CLYDE

 

 

Peter Halling

B

Glasgow

Andrew MacPherson

C

Glasgow

Kenneth Milton

C

Newton Mearns

Andy Paterson

C

Houston

Dave Robertson

C

Glasgow

ECKO

 

 

Andy Dale

C

Oban

Ross Lilley

C

Taynuilt, Argyll

Niall Urquhart

C

Oban

ELO

 

 

Trina Rogerson

C

Dunbar, E. Lothian

Sheila Strain

C

Tranent, E. Lothian

Robin Strain

C

Tranent, E. Lothian

ESOC

 

 

Maureen Brown

C

Edinburgh

Norma Coutts

C

Penicuik, Midlothian

Bill Gauld

C

Edinburgh

Eddie Harvey

B

Edinburgh

David Kershaw

B

Edinburgh

David Lane

C

Edinburgh

Alastair Lessells

A

Edinburgh

Kathleen Lessells

C

Edinburgh

Crawford Lindsay

C

Edinburgh

James Martin

C

Perth

Clive Masson (also BAOC)

B

St Andrews

Ian Pyrah

B

Edinburgh

Ewart Scott

B

Edinburgh

Roger Scrutton

C

Penicuik, Midlothian

Bill Stevenson

C

Edinburgh

FVO

 

 

Gareth Bryan-Jones

A

Stirling

Brian Bullen

A

Bridge of Allan

Ted Finch

A

E. Whitburn, W. Lothian

Trevor Hoey

B

Balfron

Ross McLennan

B

Stirling

Steve Nicholson

C

Limekilns, Fife

Brian Porteous

A

Cupar

Fraser Purves

C

Menstrie, Stirlingshire

GRAMP

 

 

Dave Armitage

A

Monymusk, Aberdeenshire

Chris Aust

B

Aberdeen

Margaret Aust

C

Aberdeen

Paul Duley

C

Inverurie

David Esson

C

Aberdeen

George Esson

A

Aberdeen

Mike Greenwood

C

Macclesfield, Cheshire

Tim Griffin

C

Aberdeen

Doug Guy

C

Aberdeen

Ian Hamilton

B

Midmar, Aberdeenshire

Robert Hickling

A

Aberdeen

Pete Lawrence

C

Stonehaven

Eric Lovie

B

Singapore

Alan MacGregor

C

Aberdeen

Neil McLean

A

Turriff

Richard Oxlade

A

Aberdeen

Helen Rowlands

C

Aberdeen

Gareth Yardley

C

Aberdeen

INT

 

 

Graeme Ackland (also JOK)

A

Edinburgh

Paul Caban

C

Edinburgh

Kenneth Daly

C

Edinburgh

David Eades

B

Heriot, Midlothian

Heather Hartman

C

Balerno, Edinburgh

Ben Hartman

C

Balerno, Edinburgh

Gordon Ross

A

Vilnius, Lithuania

INVOC

 

 

Joan Noble

C

Nairn

Guy Seaman

C

Gairloch

Iain Shepherd

C

Muir of Ord

David Summers

B

Inverness

KFO

 

 

John Emeleus (also JOK)

B

Kirkcaldy

Robert Philp

C

Cupar

MAROC

 

 

Roger Coombs

B

Banchory

Sarah Dunn

B

Dess, Aboyne

Dan Gooch

C

Aboyne

Chris Low

C

Banchory

Alastair Marshall

C

Banchory

Clare Martin

C

Aboyne

John Mason

B

Banchory

Andrew McMurtrie

C

Torphins

Jonathan Musgrave

B

Dess, Aboyne

Andy Oliver

B

Laurencekirk

Stephen Spencer

C

Banchory

Andy Tivendale

C

Aboyne

Drew Tivendale

C

Inverurie

MOR

 

 

Adrian Chapman (also RAFO)

C

Ardesier

Donald Grassie

A

Aberdeen, and Speyside

Alan Halliday

C

Forres

Eddie Harwood (also JOK)

A

Urquhart, Elgin

Peter Hornsby (also LEI)

B

Ravenstone, Leicestershire

Colin Matheson

A

Nairn

Douglas Murray

C

Forres

Mike Rodgers (also RAFO)

C

Forres

Steve Smirthwaite

B

Nairn

Chris Spencer (also RAFO)

C

Forres

RR

 

 

John Biggar

A

Linlithgow

Lindsey Knox

B

Hawick

Robin Sloan

B

Melrose

SOLWAY

 

 

Derek Kennedy

C

Dumfries

Dave McQuillen

C

Dumfries

Tim O’Donoghue

B

Dalbeattie

Ian Turner

A

Thornhill, Dumfriesshire

STAG

 

 

Graham McFadyen

B

Lairg

Terry O’Brien

A

Glasgow

TAY

 

 

Grant Carstairs

B

Comrie

Angela Dixon

C

Dunfermline

Roos Eisma

C

Dundee

David Frame

C

Perth

David Sloan

C

Newport-on-Tay

TINTO

 

 

Dick Carmichael

A

Biggar

Blair Young

A

Lanark

Downloadable Documents

Application form Grade C Controller
updated January 2016

Application form Grade C Controller
updated January 2016

Application form Grade B Controller
updated January 2016

Application form Grade B Controller
updated January 2016

Photo of authorPosted on 09th Feb 16
by Rob Hickling